Każdy może być bohaterem! Oddawajcie krew to nic nie boli!

Oddajecie krew? Nie? To czas to nadrobić. Oczywiście nie każdy może to robić, bo trzeba spełnić szereg warunków, ale jesteście zdrowi to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby regularnie co 2. miesiące oddawać krew. Każdy może być bohaterem!

W Olsztynie Centrum Krwiodastwa zlokalizowane jest na Zatorzu przy ulicy Malborskiej 2. Często jednak w różnych miejscach Olsztyna możemy spotkać Krwiobus i oddać krew np. pod Galerią Warmińską czy Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

Jeżeli już podjąłeś decyzję o oddaniu krwi to przygotuj się do tego w odpowiedni sposób. Dzień wcześniej staraj się pić dużo wody, przypadkiem nie idź na żadną imprezę zakrapianą alkoholem, postaraj się także nie jeść mocno tłustych posiłków. Rano przed oddaniem koniecznie zjedz lekkie śniadanie. Honorowe oddanie krwi to nie jest klasyczne oddawanie krwi do badań, gdzie trzeba być na czczo.

– Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem – czytamy na stronie rckikol.pl. – Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

  • każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat
  • o masie ciała przynajmniej 50 kg
  • legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL wraz z adresem zameldowania

Droda dawcy

Czy oddawanie krwi boli?

No dobra. Jesteśmy już w Centrum Krwiodawstwa. I co dalej? W szatni grzecznie zostawiamy kurtkę i wychodzimy piętro wyżej. Przez RODO wprowadzano specjalne numerki, tak żeby nikt nie usłyszał naszego nazwiska. Pobieramy numerek i udajemy się do okienka. Tam otrzymujemy ankietę do wypełnienia. Po odpowiedzeniu na pytania udajemy się do oddania krwi do wstępnych badań. Gdy już mamy wyniki to otrzymujemy wezwanie od lekarza. Tam sprawdza się nasze ciśnienie, lekarz nas osłuchuje, sprawdza czy jesteśmy zdrowi. To lekarz podejmuje decyzję czy jesteśmy wstanie oddać krew. Jeżeli decyzja jest pozytywna to idziemy na herbatkę/kawkę/gorącą czekoladkę i na batonika. Taki mały zestaw przed oddaniem warto spożyć, dla pewności, bo może jednak rano zapomniało się zjeść śniadania?

Gdy już wsunęliśmy batonika to możemy oddać krew. Najpierw jednak trzeba dokładnie przemyć ręce w zgięciach łokciowych. Cały proces oddawania krwi trwa maksymalnie do 10. minut. Tyle czasu potrzeba żebyśmy podzielili się 450 ml naszym „złotem”. Po oddaniu jeszcze chwilę siedzimy na fotelu, głównie po to, żeby panie pielęgniarki oceniły czy się dobrze czujem po oddaniu krwi. Jak jest wszystko dobrze, to możemy iść… ale nie do domu. Jeszcze czeka nas nagroda! Osiem czekolad! oraz zwolnienie pracy i zwrot kosztów dojazdu.

Satysfakcja z pomocy jest jednak najlepsza! Każdy z nas może zostać bohaterem! To nic nie boli! Gorąco zachęcamy do oddawani krwi! Autor tego tekstu oddał już blisko 35 litrów!

Jak często można oddawać krew?

Jednostka donacji to około 450 ml krwi , średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5-6 l. krwi . Ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Bardzo mały procent może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, lecz krótki odpoczynek szybko przywraca wszystko do normy.

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótszy niż 8 tygodni. W przypadku oddawania osocza metoda plazmaferezy przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótszy niż 2 tygodnie, chyba że lekarz wyrazi zgodę na skrócenie tej przerwy. Po oddaniu krwi pełnej musi nastąpić co najmniej 30 dniowa przerwa w celu oddania osocza. Natomiast w przypadku oddania krwinek płytkowych metodą aferezy donacje mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku, a przerwy pomiędzy kolejnymi donacjami płytkowymi nie mogą być krótsze niż 4 tygodnie. W każdym przypadku o zmianie czasu odstępu między donacjami decyduje lekarz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *