Kosmiczny Oskar dla Beaty Malinowskiej z Olsztyna

Beata Milanowska z Olsztyna została laureatką Kosmicznego Oskara w kategorii University Challenge, która związana jest z Wydziałem Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Beata Milanowska nie zdobyła nagrody indywidualnie, a wraz ze swoim zespołem, złożonym z innych krajów Europy. – Nasz sześcioosobowy zespół powstał w trakcie międzynarodowej szkoły letniej nt. globalnych systemów nawigacji satelitarnej, która odbyła się w lipcu 2019 r. w Vila Nova de Cerveira w Portugalii – wyjaśnia dla uwm.edu.pl Malinowska.

Za co mieszkanka Olsztyna została wyróżniona? – Zaproponowaliśmy nowe zastosowanie techniki GNSS, któremu nadaliśmy nazwę „FreeWheel” – mówi Beata Milanowska.

Rozwiązanie to pomaga osobom o ograniczonej mobilności, w szczególności osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, w dotarciu do preferowanego celu podróży.

– Odbywa się to przy użyciu aplikacji na smartfony – wyjaśnia Malinowska. – Aplika w czasie rzeczywistym wyznacza dogodną trasę pozbawioną barier architektonicznych, takich jak np. schody. Do wyznaczenia owych tras wykorzystane są dane geolokalizacyjne pozyskane przez użytkowników (tzw. crowdsourcing) również za pomocą aplikacji mobilnej. Na podstawie tych danych zostają wygenerowane optymalne trasy, które zostaną przekształcone w usługę nawigacji.

I dodaje: – Wykorzystanie sygnałów z dwóch systemów nawigacji satelitarnej – GPS i GALILEO – o dwóch częstotliwościach, umożliwi pozycjonowanie w środowisku miejskim, które jest jednocześnie obszarem największego zainteresowania potencjalnych użytkowników. Dodatkowo zgromadzone dane dostarczą informacji o infrastrukturze miejskiej, a w konsekwencji mogą zostać wykorzystane do jej rozwoju w kontekście likwidacji barier architektonicznych.

Gratulujemy międzynarodowego sukcesu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *