Będzie kolorowo na ulicach Olsztyna. Przejdzie Orszak III Króli

W poniedziałek (6 stycznia) przejdzie kolejny Orszak Trzech Króli. W Olsztynie główna część wydarzenia zacznie się na placu przed ratuszem, a skończy na pl. Solidarności.

– Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny – wyjaśnia ks. Michał Tunkiewicz z Forum Prorodzinnego. – Ale chodzi także o te cuda w naszym życiu codziennym. To choćby pokonywanie naszych słabości czy otwieranie się na innych.

Tradycyjnie już w Olsztynie poszczególne orszaki gwiaździście będą zbliżać się do pl. Jana Pawła II, na którym nastąpi ich połączenie. Orszak azjatycki (Melchior) wyruszy z parafii pw. św. Józefa, europejski (Baltazar) swój początek będzie mieć w parafii pw. MB Saletyńskiej, a afrykański (Baltazar) zacznie pochód w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– To już szósty raz, gdy prowadzę orszak afrykański – mówi Abdallah Elkhabit, który wcieli się w postać króla Baltazara. – Dawanie radości wszystkim, którzy z rodzinami celebrują to wydarzenie, jest bardzo miłe. Cieszę się, że znów spotkamy się w tym radosnym dniu.

W olsztyńskim orszaku weźmie udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek, heroldów oraz ok. 150 wolontariuszy. Organizatorzy przygotowali m.in. trzy tys. koron, dwa tys. śpiewników. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku i gorącej herbaty. Podczas orszaku odbędzie się kwesta na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.

Trasy orszaków:

  • azjatycki (parafia pw. św. Józefa; msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:35) – Jagiellońska, Wojska Polskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada.
  • europejski (parafia pw. MB Saletyńskiej; msza o 10:00, początek przejścia ok. 11:15) – Morska, Bałtycka, Konopnickiej, Nowowiejskiego, 11 Listopada.
  • afrykański (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, msza o 11:00, początek przejścia ok. 11:40) – Kopernika, Mickiewicza, Kruka, Mrongowiusza, 1 Maja.

Początek głównych uroczystości o 12:15 na pl. Jana Pawła II, po nim przejście na pl. Solidarności, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *