Rusza centrum urazowe w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym odbyła się uroczysta inauguracja działalności Centrum Urazowego dla Dzieci. To bardzo ważna wiadomość dla całej społeczności naszego naszego regionu – mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, zapewniającym kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń u osób poniżej 18 roku życia.

Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci (w skali roku to ok. 7 tys. pacjentów).

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie.

W ramach projektu nastąpiła rozbudowa szpitala o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozbudowa szpitala ruszyła w połowie 2018 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł, z czego ok. 9,5 mln pochodzi z Funduszy Europejskich.

Co się zmienia? Można śmiało powiedzieć, że dziś rozpoczęła się nowa epoka z zapewnianiu dzieciom z regionu bezpieczeństwa zdrowotnego:

  • Centrum Urazowe dla Dzieci to szybsza i skuteczniejsza pomoc w nagłych wypadkach, które dotykają osoby poniżej 18 roku życia.
  • Szpital posiada w gotowości na przyjęcie pacjenta z urazem salę operacyjną i stanowisko intensywnej terapii wraz ze stosownym do urazu wyposażeniem.
  • Szpital posiada interdyscyplinarny zespól specjalistów w celu wczesnej interwencji w stanie zagrożenia życia i wsparcie konsultacyjne w oddziałach oraz specjalistów prowadzących kontynuację terapii i leczenia do uzyskania sprawności.
  • Centrum Urazowe dla Dzieci to nowa jakość w zapewnianiu opieki w stanie zagrożenie zdrowia i życia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *